Wiele osób zastanawia się, kiedy przydatne są wysłodki dla bydła oraz czym one właściwie są. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, jakie wysłodki są najlepsze oraz w jaki sposób powinniśmy przygotować się do ich przechowywania. Wobec tego powinniśmy rozwiać te wszystkie wątpliwości i wyjaśnić dokładnie czym są oraz w jakich sytuacjach takie wysłodki sprawdzają się najlepiej. Wysłodki buraczane są po prostu produktem ubocznym, jaki uzyskuje się w przemyśle cukrowniczym. Zawartość wysłodków ze względu na wodę wygląda następująco. Mokre to takie, gdzie do 12 procent jest masy suchej. Prasowane natomiast oznacza, że masy suchej jest od 21 do 22 procent. W przypadku wysłodków suszonych masa sucha obejmuje aż około 90 procent, natomiast ostatnia zawartość jest uszlachetniona. Są to wysłodki suszone dodając do nich melasę.
Czym są wysłodki mokre i dlaczego nie powinno się ich używać?
Stosowano je powszechnie w ubiegłym wieku. Jednak teraz zaleca się ostrożność, gdyż mają one wiele negatywnych cech. Możemy do nich zaliczyć na przykład wartość energetyczną, która jest po prostu słaba oraz wyciek z kiszonkowego soku. Występują także poważne problemy z ubiciem oraz takie wysłodki stosunkowo szybko się psuły. Na te wszystkie aspekty musimy zwrócić szczególną uwagę, gdyż nie powinno się nimi karmić bydła. Tak to wygląda w rzeczywistości. Jednak poradzono sobie z tymi problemami dzięki produkowaniu wysłodków prasowanych. Te z kolei powstają dzięki odwodnieniu mokrych wysłodków i mają one w swoim składzie do około 22 procent masy suchej. Wysłodki prasowane produkuje się przy temperaturze od 50 do 60 stopni Celsjusza. W przypadku świeżych wysłodków prasowanych możemy mówić o pewnym ograniczonym okresie trwałości. Wobec tego konieczne jest ich kiszenie. Powinniśmy to robić w odpowiednio do tego przygotowanych silosach, gdzie znajdują się ściany boczne lub też w odpowiednich foliowych rękawach. Musimy jednak pamiętać, że takie wysłodki muszą być wcześniej bardzo dobrze ubite. Gdy minie miesiąc, wtedy świetnie nadają się one do wykorzystania bezpośrednio.
Co powinniśmy jeszcze wiedzieć na temat wysłodków prasowanych?
Ich cechą jest lepsza „smakowitość” oraz wyższy poziom energetyczny. Dodatkowo warto odnotować, że ubijają się one łatwiej. Dzięki swoim atutom można znacznie obniżyć koszt ich transportu niż ma to miejsce w przypadku wysłodków suchych. W czasie zakiszania nie ma mowy o procesie wyciekania soków. To także jest ich spora zaleta. Jednak musimy także zwrócić uwagę na negatywne aspekty. Ich cena jest z reguły wyższa. Wydaje się to jak najbardziej logiczne.
Czym są wysłodki suche melasowane?
Mają one w swoim składzie spore zawartości pektyn oraz włókna, które jest łatwo strawne. Ich czasu rozkładu jest najczęściej dłuższy niż w przypadku skrobii. Wobec tego możemy prawidłowe zakwaszenie żwacza. Jego środowisko jest odpowiednie nie tylko dla krowy, ale także dla bakterii. Na te kwestie musimy zwrócić szczególną uwagę, kiedy chcemy nimi karmić bydło. Powinniśmy o tym pamiętać.